026 - 34517095
کوکوپیت چیست و چه مشخصاتی دارد؟
cocopeat_05

1484853811

 

 

  کوکوپیت:

کوکوپیت از الیاف نارگیل فشرده شده تهیه می شود و به شکل مکعب های فشرده ، قالب های کوچک ، تخته ای و یا صفحات گرد وارد می شود .جهت استفاده بایستی آنها را باز کرده در معرض هوا قرار داد و به آن آب اضافه کرد . با اینکار ۱ کیلوگرم کوکوپیت خشک به تقریبا ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل می شود .
Trichoderma نوعی قارچ است که به طور طبیعی در کوکوپیت موجود است و در همزیستی با ریشه گیاه آن را از قارچ های بیماری زا مانند Pythium محافظت می کند. این خصوصیت در کوکوپیت های استریلیزه شده وجود ندارد.
کوکوپیت به عنوان یک افزودنی به خاک بکار برده می شود و با توجه به کمبود مواد مغذی در ترکیب آن معمولا تنها افزودنی برای رشدگیاه نیست .وقتی گیاه در کوکوپیت پرورش داده می شود بسته به نوع گیاه بایستی از مواد مغذی دیگری نیز استفاده کرد . کوکوپیت هایی که در کشورهای سریلانکا و هند تولید می شوند شامل مقدارقابل توجهی مواد مغذی از جمله پتاسیم  می باشند. بعضی از کوکوپیت ها به خوبی تجزیه نمی شوند و شروع به مصرف کردن نیتروژن موجود می کنند و در صورت کم بودن برای مصرف نیتروژن با گیاه رقابت می کند .
کوکوپیت های نامرغوب شامل مقادیر زیادی EC ( نمک ) می باشند که قبل از مصرف باید شسته شوند.

اجزا کوکوپیت:

کوکوپیت از سه بخش تشکیل شده‌ است که ممکن است در بافت‌های مختلف هر سه یا یکی از بخش‌ها وجود داشته باشد.

۱٫پیت (peat): به دانه‌های ریز با ابعاد ۱ تا ۵ میلی‌متر گفته می‌شود و به رنگ قهوهای تیره می‌باشد.

۲٫الیاف(coir): به الیاف نخ مانند با ضخامتی بسیار کم و با طول متغییر در بافت‌های مختلف گفته می‌شود.

۳٫چیبس(chips): به ذزاتی بهم چسبیده پیت و الیاف به اندازه چیبس خوراکی گفته می‌شود.

موارد مصرف:

هم اکنون کوکوپیت بعنوان محیط کشتی برای خزانه های نهال و نشاء، در گیاهان گلدانی، در عملیات طراحی باغ، تولید گل ها، سبزیجات، درخت ها و درختچه ها به روش هیدروپونیک، در پرورش قارچ بعنوان لایه پوششی و در صنایع تولید کمپوست استفاده می شود.

کوکوپیت را میتوان در کشت‌هایی استفاده کرد که از خاک استفاده نشود:

۱٫کشت بدون خاک گل‌های شاخه بریده مانند رز.

۲٫در صنعت نشا کاری.

۳٫در تولیدات کشاورزی هیدروپونیک(بدون خاک).

۴٫کشت بافت.

۴٫کشت هیدرو پونیک توت فرنگی.

۵٫ به عنوان خاک مرغوب برای گلدان(قابل ترکیب با شن و کود گیاهی).

۶٫برای رشد گیاه قارچ لازم و حیاتی است.

۷٫چون کوکوپیت یک جذب کننده خوب و قوی است میتوان از کوکوپیت خشک برای جذب روغن در زمین های لغزنده استفاده کرد .

۸٫به عنوان بستر در محل های نگهداری حیوانات برای جذب فضولات حیوانی جهت تمیز ماندن اینگونه محیط ها .
۹٫کوکوپیت اسیدی است و PH آن بین ۵٫۵ تا ۶٫۵ است .این PH برای برخی از گیاهان بالاست ولی اکثر گیاهان معروف از جمله توت فرنگی و گل های شاخه بریده بسیار مناسب می باشد . کوکوپیت بسیار آب دوست است و می تواند آب را جذب کرد حتی وقتی کاملا خشک است .

دلایل استفاده از کوکوپیت:

در سال‌های اخیر استفاده از کوکوپیت رشد روز افزونی داشته و عمده دلایل استفاده از کوکوپیت عبارتند از :

۱٫شوری بیش از حد خاک‌های کشور (یکی از معضل‌هایی که استفاده کنندگان با کوکوپیت دارا می‌باشند شوری آن است ).

۲٫مشکل کم آبی کشور که کوکوپیت نگهدارنده آب فوق العاده‌ای می‌باشد .

۳٫عاری از بیماری‌های خاک زی و آفات می‌باشد.(در خاک‌های کشور به دلیل دارا بودن حجم زیاد بیماری و آفت باعث خشکی گیاه و یا حتی سبز نشدن بذر می گردد).

۴٫استفاده از آن نسبت به باقی بسترهای کشت موجود در دنیا قیمت ارزان تری دارد.

۵٫بافت آلی دارد و در طبیعت به سرعت تجزیه می‌شود و آلودگی برای محیط زیست ندارد.

۶٫افزایش قیمت بذر نسبت به چند سال اخیر که قیمت بذر حدود ۴۰ برابر افزایش داشته‌است.(بذرهایی که در زمان قدیم مورد استفاده قرار مییگرفت دارای قوه نامیه پایین و همچنین درصد سبزینگی پایین داشته که امروز با وجود بذرهای وارداتی در کشور قیمت این بذرها افزایش پیدا کرده‌است و همچنین این بذور جدید افزایش عملکرد ۵ برابری نسبت به بذرهای گذشته داشته‌است).

مزایای استفاده از کوکوپیت:

۱تخلخل هوایی عالی:

الیاف نارگیل حتی زمانیکه از آب اشباع شده باشد، تخلخل هوایی بسیار خوبی را دارا بوده و با کاربرد صحیح موجب افزایش رویش بذر, ریشه، گل و میوه در گیاهان می شود. این نتایج در بخش صیفی بخصوص گوجه فرنگی و نیز در بخش تولید گل های شاخه بریده به خصوص گل رز و گل لیلیوم و در بخش کاشت بذر درخت و درختچه قابل توجه بوده است.
۲- ظرفیت نگهداری بسیار خوب آب:
ظرفیت نگهداری آب در هر قالب کوکوپیت فشرده ۷ تا ۱۰ لیتر آب بوده و رطوبت را بیشتر از پیت موس به خود جذب کرده و گیاه به سرعت رشد می کند و کیفیت گیاه را بخصوص در شرایط آب و هوایی خشک تا زمان فروش حفظ می نماید.
۳- آبیاری بهینه:
کوکوپیت بر خلاف پیت موس رطوبت را حتی از یک هوای خشک جذب می کند. این سهولت خیس شدن و خصوصیت زهکشی سریع الیاف نارگیل بدان معنی است که الیاف نارگیل نیازی به آبیاری مکرر و در فواصل کوتاه ندارد . این امر منجر به کاهش مصرف کود و هزینه کمتر آبیاری می گردد.
۴- کاهش زمان جوانه زنی (Germination) و رشد سریع ریشه:
کیفیت ذاتی الیاف نارگیل, در دسترس بودن آب و هوای بهینه برای ریشه دار نمودن سریع و تکثیر ایده آل گیاه می باشد. در بسیاری از موارد این امر منجر به سرعت بیشتر ریشه دارشدن قلمه ها در طول سال و نیز استفاده بهینه از فضای گلخانه و تجهیزات می گردد.
۵- فاقد علف هرز و هرگونه بیماریهای ناشی از خاک:
کوکوپیت به دلیل آنکه الیاف نارگیل (Coir ) بالاتر از سطح زمین رشد می کند ، هیچگونه بذور علف هرز و بیماریهای ناشی از خاک را به همراه ندارد.
۶- ماندگاری کوکوپیت:
کوکوپیت برخلاف تمامی رقبایش, دیرتر از بین می رود و به علت دارا بودن ماده چوبی (Lignin) به مقدار ۴۵% این اطمینان را به وجود می آورد که در محیط های کشت به خوبی به مدت زمان طولانی باقی بماند.
الیاف کوکوپیت در خاک به مدت ۵ – ۴ سال باقی مانده و از تراکم و فشردگی ذرات خاک جلوگیری کرده و محل مناسبی را برای رشد و توسعه ریشه فراهم می نماید.
۷- محدوده PH ایده آل:
کوکوپیت دارای PH ایده آل بین ۵/۶ تا ۶/۵ بوده و به خنثی نمودنPH خاک های قلیایی کمک می کند و موجب جذب مناسب مواد غذایی به ریشه خواهد شد.

انواع کوکوپیت:

نوع کوکوپیت بر اساس درصد اختلات اجزای آن تقسیم بندی می شود. اما به‌طور کی در ایران سه نوع آن مورد توجه قرار گرفته‌است.

۱٫بافت فاین :که شامل هشتادو پنج درصد پیت و پانزده درصد الیاف با اندازه حداکثر ۴ سانتی‌متر می‌باشد.

۲٫بافت مدیوم:که شامل هشتاد تا هشتاد و پنج درصد پیت و همچنین پانزده تا بیست درصد الیاف با اندازه حداکثر ۱۵ سانتی‌متر می‌باشد.

۳٫کوکوچیپس:که شامل سی درصد پیت و سی تا شصت درصد چیپس و مابقی الیاف با ابعاد متغییر می‌باشد.

کشورهای سازنده:

در حال حاضر دو کشور تولیدکننده‌ کوکوپیت در سطح جهان می‌باشند:

۱٫هند:این کشور به علت داشتن درختان نارگیل فروان تولیدکننده کوکوپیت می‌باشد اما کوکوپیت‌های این کشور به علت شوری بالا (شستشو با آب دریا) در ایران خریداری نمی‌شود.

۲٫سریلانکا:کوکوپیت‌های این کشور دارای مرغوبیت بالا تری نسبت به هند می‌باشند و علاوه بر شوری پایین‌تر، سرعت حجم‌گیری و باز شدن بالا تری دارند.

» خبرنامه
دریافت کاتالوگ